loader image
TRABZON Çaykara

Uzungöl Hakkında

Yemyeşil ormanları, yaylaları, doğa harikası gölü, tertemiz suları, içinde barındırdığı onlarca endemik bitki ve florasıyla yurtiçinden ve yurtdışından milyonlarca gezgin ve turistin ilgisini çeken Uzungöl, Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı bir beldedir.

Adını kenarına kurulduğu gölden almaktadır. Uzungöl, 1600’lü yıllarda Karesder yaylasının doğusundan Uzungöl’e kuş bakışı bakan yamacın akıp aşağıya inerek Haldizen deresinin önünü kapatması ile doğanın bir mucizesi olarak oluşmuş ve bugünkü haline yüzyıllar içerisinde gelmiştir.

Uzungöl Soğanlı ve Kaçkar sıra dağlarının kesiştiği bir noktada bulunmaktadır. Trabzon’a 99 km, Çaykara ilçesine 19 km uzaklıktadır. Deniz seviyesinden 1090 metre yukarıda bulunan belde, yılın her döneminde eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir. Uzungöl, doğal ve yapısal değerlerinin korunumu amaçlanarak Tabiat Parkı ve Özel Çevre Koruma Alanı ilan edilmiştir.

Şekersu, Karester, Büyükyayla, Küçükyayla, Tabanoz, Multat, Durnalı, Karimazira, Limni, Sultan Murat, Demirkapı yaylalarına komşu olan Uzungöl turistlerin her zaman uğrak yeri olmuştur.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre Uzungöl’de tespit edilen flora ve fauna tür sayısı: 125 alt tür, 68 varyete olmak üzere 311; cinse ait 658 bitki taksonu, 90 memeli türü, 8 amfibi türü, 7 sürüngen türü, 250 kuş türü bulunmaktadır. Tespit edilen endemik bitki türleri ise 41’dir. Ayrıca nesli tehdit ve tehlike altında olan Uzungöl Çuha Çiçeği ilk kez kayıt edilmiştir.